Tátrai Tibor

A könnyűzene sajátossága, hogy a nagyközönség imádottjai és a szakmailag elismert muzsikusok rendszerint nem azonos személyek. Kivétel természetesen, ha nem is sok, de azért akad. Egyikük nem más, mint Tátrai Tibor. Ha arról szavaztatják az embereket, hogy ki a legjobb magyar gitáros, az egyszerű zenerajongóknak éppúgy eszébe ötlik Tibusz neve, mint maguknak a zenészeknek. Mi több: rendszerint ő a versengés győztese, húszegvalahány év óta.
Az 1952. április ötödikén, Angyalföldön született gitáros is éppen úgy kezdte pályáját, mint a legtöbb rockmuzsikus. Iskolai zenekarokban kezdett, s csak gyakorolt és gyakorolt. Volt kitől tanulnia, ugyanis a kor legjobb gitárosa, Radics Béla roadja, azaz pakolóembere lett. A Tűzkerék tagjai felismerték tehetségét, így amikor egyikük kivált a zenekarból és létrehozta saját bandáját, elhívta maga mellé a még csak tizenhét éves gitárost. Tátrai Tibor első igazi együttese a Kárpátia volt.
A következő évben még magasabbra jutott az ifjú tehetség: tagja lett a Tűzkeréknek. Ekkor már a teljes szakma megismerte a nevét és képességeit. A gyors karrier következő állomása a Juventus volt, majd pedig Orszáczky Jackie a mai napig legendaként tisztelt Syrius együttesbe invitálta. A zenekar, mint ismert, 1973-ban komoly külföldi karrier előtt állt, ám az akkori magyar viszonyok miatt nem élhetett a lehetőséggel, ezért széthullott a legjobbnak tartott formáció.
Tibusz ekkor Török Ádám együtteséhez, a Minihez "igazolt". Később visszatért a már megváltozott, más zenét játszó Syriushoz. Ezután szállt be Horváth Charlie bandájába, az Olympiába. Éppen kettejüket nézte ki magának a hetvenes évek sikerzenekara, a Generál, amikor posztjaikon üresedés támadt. A többek között a Zenegép című dallal népszerűvé vált formáció külföldön is igen népszerű volt. Tátrai Tibor közel négy éven át, az 1979-es feloszlásig maradt az együttes tagja. Ez idő alatt több magyar és lengyel albumot készített a Generál.

Egyéves kihagyás után Frenreisz Károly kereste meg a gitárost, hogy létrehozza vele az Új Skorpiót. Tátrai Tibor három éven át vett fel lemezeket és koncertezett rengeteget a zenekarral. 1983-ban hívta el a Hobo Blues Band. A szintén több éves együttműködés idejére esett az együttes legnagyobb szabású és hatású vállalkozása, a Vadászat.
A mindig zenekari tagként és sosem "főnökként" szereplő Tibusz rábeszélés hatására 1987-ben létrehozta saját együttesét. A Tátrai Band olyan kiváló zenészekkel (és egyben többnyire korábbi társakkal) jutott a csúcsra, mint például Charlie, Pálvölgyi Géza, Solti János és Papp Tamás. Lemezek sorát készítette el az együttes, sikerdalok sorozatával. New York, New York, Illúziók nélkül, Utazás az ismeretlenbe - hogy csak néhányat említsünk. Az egykori Budapest Sportcsarnok és a Kongresszusi Központ falai között egymás után zajlottak a kirobbanó sikerű koncertek.
Manapság gyakori, hogy egy muzsikus ugyanazon időben több zenekarban is érdekelt. Rendszerint anyagi okok miatt. Tátrai Tibornak is akad néhány bandája, ám érdekes módon mind a muzsikálás öröme miatt jött létre. Szinte csak hobbiból - az már más kérdés, hogy így is sokak kedvence lett (megalakulás szerinti időrendi sorrendben) a Magyar Atom, a Boom Boom és a Latin Duó.
2002. április ötödikén Tibusz a Petőfi Csarnok színpadán ünnepelte meg ötvenedik születésnapját. Az átlagember ebben a korban már vágja a centit, hogy még mennyit kell aludnia a nyugdíjig. Tátrai Tibor azonban sem emberként, sem muzsikusként nem átlagos. Ha lehet, még többet gyakorol hangszerén, mint bármikor, a zene újabb és újabb területein próbál mélyre ásni. Gitárjátéka - laikusok számára is hallhatóan - évről-évre fejlődik.

"Miért ez a megszállottság?" - kérdezhetik a mai korra oly jellemző módon az egyedül a túlélést célul kitűző emberek. Ha válasznak kevés, hogy a színpadon már ott várja a gitár, az erősítőnek támasztva, akkor legyen az a felelet: éppen őértük. Hogy minden keservet fel tudjon oldani néhány varázslatos hang.

www.tatraitibor.hu

Teljes koncert:

2015, április 9

Joan Jett - I Love Rock 'N Roll

Láttam táncolni őt
a zenegépnél
Tudtam, nem lehet
több 17-nél
A…

2016, július 30

Soós Tamás készített Interjút Révész Sándorral

A Piramist nem hozza vissza, csak a dalokat akarja még utoljára felidézni. Erdős Péter által elkaszált akusztikus…

2015, július 18

Bikini

A nyolcvanas évek elején, egy zuglói „dühöngőben” együtt kergette a labdát a Miniben ismertté vált basszusgitáros, 
Németh Alajos és az akkor épp…

2015, július 26

Manfred Mann

Manfred Mann a rockélet nagy alakja akinek három évtizedes munkásságáról, különböző formációiról, azoknak cseréjéről, szólistakarrierjéről és a…